michael-longmire-lhltMGdohc8-unsplash

PIENIĄDZE SZCZĘŚCIA NIE DAJĄ (?) SERIO

Co jest dla Ciebie  w życiu najważniejsze? Zdrowie, rodzina, a może szczęście rodzinne?  Z danych zebranych przez GUS wynika, że większość z nas uważa te wartości za najważniejsze. A co z pieniędzmi? Czy pieniądze nie dają szczęścia? Czy są źródłem zła? Gdyby powiedziano choremu albo głodnemu, że pieniądze szczęścia nie dają, z pewnością zaprzeczyliby temu stwierdzeniu. Pieniądze są jednym z najważniejszych narzędzi w naszym życiu. Dają nam poczucie wolności oraz bezpieczeństwa.

Od dzieciństwa uczy się nas błędnych przekonań na ich temat. Oto kilka z nich:

  1. Bycie zamożną osobą oznacza bycia zapracowanym.
  2. Bycie zapracowanym oznacza brak czasu dla rodziny.
  3. Finanse osobiste są zbyt trudne.
  4. Potrafię liczyć w głowie.
  5. Jest zbyt wcześnie, aby martwić się o swoją emeryturę.
  6. Nie potrafię inwestować.
  7. Nie muszę oszczędzać.
  8. Ludzie bogaci są złodziejami.

To tylko przykłady. Dla mnie pieniądze są źródłem szczęścia i satysfakcji. Posiadanie ich daje mi możliwość wyboru oraz czerpania satysfakcji z przedmiotów, które mogę kupić. Mając je mogę zrealizować swoją pasję, rozwijać się. Mogę robić to wszystko,  na co mam ochotę. Mogę wesprzeć innych, pomóc im, gdy będą potrzebowali mojej pomocy. Mogę zapewnić bezpieczną przyszłość swojemu dziecku. Bez pieniędzy żyje się naprawdę trudno. Dlatego uważam, że pieniądze mogą być źródłem dobra.

Bo nie w tym wszystkich najważniejsze jest to, czy pieniądze dają szczęście, czy nie. Ale o możliwości, jakie dzięki nim masz.

Jest jednak i druga strona medalu. Posiadanie pieniędzy może ograniczać, zwłaszcza wtedy, gdy za bardzo zatracimy się w nich. Chcąc zarobić ich jak najwięcej, możemy zapomnieć o rodzinie, o tym co jest dla nas najważniejsze. Granica pomiędzy wolnością, a zatraceniem się w posiadaniu  pieniędzy jest naprawdę bardzo cienka.

Chcesz posiadać więcej pieniędzy? Pamiętaj o tym, że wszystko zaczyna się w głowie.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *