las

JAK PRZEŻYĆ MAJÓWKĘ BEZ KLESZCZY? JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ KLESZCZA?

Jeśli jesteście tu ze mną od dłuższego czasu, wiecie że mieszkam w małej, urokliwej miejscowości. Życie na wsi jest pełne uroków, ale i obaw. Do woli mogę spędzać czas na świeżym powietrzu. Dlatego często wybieram się z synem na spacer do lasu, jeździmy na rowerach, rolkach albo spędzamy czas w pobliskiej stadninie koni. Wieczorami delektuję się zapachem kwitnącego bzu i akcji, które unoszą się w powietrzu.

 

Mogłabym powiedzieć, że żyje nam się beztrosko, ale jest coś czego boję się panicznie – to kleszcze. Drżę na myśl o tym, że te małe, czarne gargamele mogłyby wszczepić się w skórę mojemu dziecku, albo komuś bliskiemu z mojej rodziny. I mogłyby przenieść boreliozę albo inne choroby odkleszczowe. Aby zachować zimną krew, postanowiłam dowiedzieć się jak ustrzec się przed nimi. A w razie konieczności jak bezpiecznie usunąć kleszcza. Ponieważ na kontakt z kleszczami nie jesteśmy narażeni tylko w lesie, ale i w miejskim parku, czy na trawniku przed domem.

 

JAK OCHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZAMI?

 

Kleszcze lubią tereny wilgotne i zacienione, dlatego najczęściej atakują na łące, w lesie oraz nad rzeką. Gdy wybieracie się w takie miejsca, pamiętajcie o:

 

  • odpowiednim ubraniu: pełnych butach, nakryciu głowy, pełnych butach, nakryciu głowy oraz bluzce z długim rękawem.
  • ubierz jasną odzież, ponieważ łatwiej zauważysz pajęczaka
  • możesz spryskać się olejkami, które odstraszają kleszcze i komary: wyciągu z eukaliptusa, olejku lawendowego, trawy cytrynowej wymieszanej z wodą.
  • kiedy wrócisz do domu, wejdź pod prysznic i dokładnie, bardzo dokładnie obejrzyj swoje ciało. W szczególności zwróć uwagę na okolice: pach, zgięcia podkolanowe, łokciowe oraz w pachwinach. Sprawdź też skórę głowy.

 

JAK BEZPIECZNIE USUNĄĆ KLESZCZA?

 

  • Jeśli kleszcz zaatakuje Cię, pamiętaj że musisz INTRUZA, wyciągnąć w całości. Jeśli nie robiłaś tego nigdy, udaj się do szpitala. Ponieważ kleszcz może pozostawić w ciele człowieka nóżkę lub główkę. Kiedy chcesz to zrobić samodzielnie, weź do ręki pęsetę i wyrwij go jednym pociągnięciem.
  • Po wyciągnięciu kleszcza, przetrzyj ranę wodą utlenioną i obserwuj miejsca po ukłuciu kleszcza przez ok. dwa tygodnie. Jeśli pojawi się rumień, udaj się do lekarza na badanie w kierunku boreliozy
  • Nigdy nie smaruj kleszcza masłem, oliwą ani alkoholem, ponieważ odetniesz mu dopływ powietrza i w strzyknie dodatkowe porcje śliny!

 

Mamo! Nie panikuj w sytuacji kryzysowej, zawsze staraj się zachować zimną krew.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *