dziecko samo - NIEZWYKLE WAŻNA RZECZ, O KTÓREJ RODZICE ZAPOMINAJĄ, KIEDY SĄ Z DZIEĆMI NAD WODĄ
Blog,  Lifestyle

NIEZWYKLE WAŻNA RZECZ, O KTÓREJ RODZICE ZAPOMINAJĄ, KIEDY SĄ Z DZIEĆMI NAD WODĄ

Jest upał. Termometr wskazuje powyżej trzydziestu stopni na plusie.  Nicole, mama trzyletniego Tomka myje naczynia po obiedzie, a jej syn bawi się zabawkami w kuchni. Nicole nalewa synkowi soczku i podaje ciasteczko. Nagle chłopiec wybiega niepostrzeżenie z kuchni i biegnie w stronę basenu. Wchodzi do niego, chwyta zabawkę do jednej ręki, a w drugiej trzyma nadgryzione ciasteczko. Dziecko krztusi się, a po chwili umiera. Nicole nie zdążyła mu pomóc.

Czy wiesz, że utonięcie jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dzieci wieku od jednego roku do czterech? Czy wiesz, że do dziecięcych utonięć dochodzi najczęściej, gdy dzieci przebywają w basenach?

Dla większości matek, początek macierzyństwa jest pasmem niekończących się pytań. Zastanawiamy się nad tym: szczepić czy nie szczepić dziecka? Czy można podać dziecku parówkę? Gdzie można kupić jajka ekologiczne? Dbamy o to, żeby nasze dzieci były bezpieczne w trakcie jazdy samochodem, wybieramy fotelik samochodowy dostosowany do wieku dziecka z atestem.

Ale tak mało myślimy o tym,  jak zapewnić naszym dzieciom bezpieczną zabawę w wodzie. A przecież latem to podstawa. Piszę o tym, ponieważ kilka dni temu byłam świadkiem jak mama dwóch chłopców zostawiła synów przy brzegu plaży. Chłopcy bawili się we wodzie bez opieki rodziców. Mieli cztery lata i siedem. Rozumiem, że matka nie wielbłąd, musi się najeść, napić, odpocząć. Jednak zostawianie dzieci bez opieki w wodzie jest dla mnie bezmyślnością.

Co robić, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo we wodzie?

OBSERWUJ, PILNUJ

To pierwsza i najważniejsza zasada. Miej oczy otwarte dookoła głowy. To nie wszystko. Jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym, staraj się być na tyle blisko, abyś mogła je wyciągnąć z wody, dosięgnąć przez cały czas. Stosuj tą zasadę zawsze, ponieważ dziecko jest tak samo zagrożone w basenie jak i w jeziorze.

ZAINSTALUJ  BLOKADY  W BASENIE

Dziecko to taki mały pędziwiatr, może wejść do basenu wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. Dlatego doskonałym pomysłem jest zainstalowanie blokad, które uniemożliwią mu samodzielne wejście do wody.

NIE TRZYMAJ ZABAWEK W BASENIE

Zabawki, które znajdują się w basenie, są pokusą dla dzieci. Dlatego po skończeniu kąpieli w basenie wyjmij wszystkie zabawki, które znajdują się w nim.

WEŹ LEKCJE PŁYWANIA

Czy wiesz, że dzieci, które mają powyżej pierwszego roku są mniej zagrożone utonięciem, jeśli uczą się pływać?

Pamiętaj przezorny zawsze ubezpieczony.

Ten wpis powstał, aby szerzyć  świadomość rodziców, z jakim ryzykiem wiążą się zabawy dziecka we wodzie. Jeśli uważasz go za przydatny, podziel się nim. To pierwszy krok, aby zapobiegać takim tragediom.