admin-ajax (7)

MINI ŚCIĄGA PODSTAWOWYCH BADAŃ DLA KOBIET #WIĘCEJCZASUDLASIEBIE #BADAMSIĘNAWIOSNE

Przynajmniej raz w tygodniu staram się publikować dla Was wpisy w ramach cyklu: #więcejczasudlasiebie.  Za każdym razem, gdy wybieram temat kolejnego wpisu, inspiracją dla mnie są Wasze wiadomosci i komentarze.  Prowadzę ten cykl, ponieważ zależy mi na tym, aby każda mama miała więcej czasu dla siebie. Mogła go przeznaczyć na dowolną aktywność, znalazła czas na zabawę z dziećmi albo na badania profilaktyczne.

W tym tekście kładę nacisk właśnie na badania profilaktyczne, ponieważ często zapominamy o nich, o kolejnych terminach. Trudno dziwić się temu, dlatego że wciąż jesteśmy zabiegane, przeciążone obowiązkami.  Badania trzeba robić regularnie! Wychodzę z założenia, że „lepiej zapobiegać niż leczyć.” Żeby zachęcić Cię do tego, żebyś wykonywała badania i pamiętała o nich, przygotowałam dla Ciebie mini ściągę badań kontrolnych.

Badania profilaktyczne są bezpłatne i bezbolesne. Skierowanie na badania może wystawić lekarz kontaktu rodzinnego albo ginekolog. Wykonując badania profilaktyczne możliwe jest, że wykryjesz choroby w ich początkowym stadium.

JAKIE BADANIA POWINNAŚ WYKONAĆ I JAK CZĘSTO?

– Samobadanie piersi – to bezpłatne badanie. Możesz wykonać je samodzielnie w domu. Pomaga wykryć nieprawidłowości w budowie piersi. Wystarczy, że wykonasz je raz na miesiąc.

– Wizyta u stomatologa– wizyta kontrolna uzębienia również jest bezpłatnym badaniem. Powinna być przeprowadzana raz na pół roku.

– Pomiar ciśnienia – możesz wykonać to badanie samodzielnie w domu albo u lekarza rodzinnego podczas wizyty. Do przeprowadzenia badania potrzebujesz aparatu do pomiaru ciśnienia. Wykonuj to badanie przynajmniej raz w roku. Badanie pomaga wykryć nadciśnienie tętnicze i zapobiec szeregowi chorób: niewydolności serca, udaru, zawału serca i niewydolności nerek. Aby badanie dało wiarygodne wyniki na 30 minut przed pomiarem, unikaj: picia kawy, wysiłku fizycznego, palenia i przyjmowania leków podnoszących ciśnienie.

– Morfologia krwi z rozmazem OB. + badanie poziomu glukozy we krwi – to badanie umożliwia wykrycie stanów zapalnych w organizmie oraz zmian cukrzycowych. Powinnaś wykonać je przynajmniej raz do roku. Skierowanie otrzymasz od lekarza rodzinnego. Do wykonania tego badania powinnaś się przygotować. Być na czczo przez 9 godzin, a dzień przed powinnaś odpocząć i nie forsować się.

– Badanie ogólne moczu – wykonując to badanie, wykryjesz stany zapalne dróg moczowych oraz choroby układu moczowego. Do wykonania badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Powinnaś wykonać je raz do roku. Próbkę do badania powinnaś pobrać podczas pierwszej, wizyty w toalecie. Do tego będzie Ci potrzebny wyjałowiony pojemnik, który kupisz w każdej aptece.

– Badanie hormonów tarczycy – to badanie powinnaś wykonać raz do roku. Wykonasz je po otrzymaniu skierowania na badania. To badanie pozwala w porę wykryć takie choroby jak nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu.

– EKG – to podstawowe badanie, które pozwala wykryć, czy Twoje serce bije prawidłowo. Przed badaniem nie możesz forsować się. Do wykonania tego badania potrzebujesz skierowanie od lekarza rodzinnego. Powinnaś wykonać je raz do roku.

– RTG, czyli prześwietlenie klatki piersiowej – prześwietlenie płuc pozwala wykryć zmiany w budowie płuc oraz zmiany patologiczne. Skierowanie na badania otrzymasz od lekarza rodzinnego. To badanie powinnaś wykonać co 2 lata, jeśli palisz papierosy powinnaś wykonać je co roku.

– Cytologia – jest istotna zwłaszcza w profilaktyce raka szyjki macicy. Pierwszą cytologię powinnaś wykonać pomiędzy 20, a 25 rokiem życia. Cytologia jest refundowana w ramach programu profilaktycznego dla kobiet  w wieku 25,a 59 rokiem życia , które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania. Na cytologie nie potrzebujesz żadnego skierowania. Cytologię powinnaś wykonać, wtedy gdy nie masz miesiączki. Badanie pozwala wykryć torbiele, mięśniaki i guzy. Powinnaś je wykonać co roku.

– USG transwaginalne, czyli USG przepochwowe – Na ten rodzaj USG może skierować Cię tylko ginekolog. To badanie pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego. Dzięki niemu wykryjesz mięśniaki, torbiele i guzy nowotworowe. Badanie jest bezbolesne. Powinnaś je wykonać przynajmniej raz do roku. Do przeprowadzenia badania potrzebne jest skierowanie. Najlepiej wykonać USG, kiedy nie masz miesiączki.

– USG jamy brzusznej – pozwala określić stan najważniejszych narządów: wątroby, nerek, pęcherzyka żółciowego, śledziony, macicy i pęcherza. Badanie pozwala wykryć: guzy, zmiany o charakterze nowotworowym, torbiele oraz nieprawidłowości w budowie organów. Do wykonania badania potrzebujesz skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego. Gdy je otrzymasz powinnaś się zarejestrować w dowolnej pracowni ultrasonograficznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Badanie powinnaś wykonać co dwa lata.

– Mammografia – jest badaniem, z którego powinny skorzystać kobiety po 35-40 roku życia co dwa lata. Mammografia pozwala wykryć zwapnienia w piersiach i wszelkie zmiany nowotworowe. Przed przeprowadzeniem badania nie należy używać talków, balsamów ani antyrespirantów w górnej części ciała. W trakcie badania możesz potrzebować skierowanie.

– USG Tarczycy – badanie powinnaś wykonywać co trzy lata. Do jego wykonania potrzebujesz skierowania. USG pozwala ocenić stan i wielkość gruczołu. Badanie pozwala wykryć ewentualne stany zapalne oraz nieprawidłowości w budowie tego narządu.

– Kolonoskopia – jest badaniem, które umożliwia ocenę stanu jelita grubego. Badanie pozwala wykryć stany zapalne, polipy oraz guzy nowotworowe. Kolonoskopia umożliwia lekarzowi usunięcie polipów oraz pobrać próbkę z jelita grubego. Kolonoskopię należy wykonywać co 10 lat po 50 roku życia. Skierowanie może wypisać lekarz rodzinny.  

. Nadal masz wątpliwości, czy znajdziesz czas na nie? Bo ja wciąż zastanawiam się…

Wpis w ramach kampanii: #jestembadamsie, której inicjatorką jest Klaudia Wnuk-Adamczak autorka bloga Ja zwykła matka.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *