admin-ajax (4)

MAMA WRACA DO GRY! JAK ZAPLANOWAĆ POWRÓT DO PRACY PO URLOPIE MACIERZYŃSKIM?

Temat powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim co jakiś czas powraca na blogu. Często dostaję od Was wiadomości, w których pytacie mnie o szczegóły mojego powrotu do pracy: Jak wytrzymałam rozłąkę z synem? Skąd wiedziałam, że to ‘właściwy’ moment na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim? Jak przygotowałam siebie i dziecko do powrotu do pracy?

Chcę Wam pomóc, dlatego zebrałam dla Was najczęściej powtarzające pytania, na które odpowiedziałam.

JAK WYTRZYMAŁAM ROZŁĄKĘ Z SYNEM?

Przez kilka pierwszych dni po powrocie do pracy czułam ogromną tęsknotę, strach i byłam poddenerwowana. Trudno było mi się skupić na moich obowiązkach, bo nie wiedziałam jak synek sobie poradzi. Zastanawiałam się czy akurat nie płacze, czy dobrze czuje się. Wcześniej przebywaliśmy ze sobą prawie 24 godziny na dobę. Bałam się, że z nikim nie będzie mu tak dobrze jak ze mną. Mój  strach minał, kiedy po kilku dniach zorientowałam się, że Borys przyzwyczaił się do nowej sytuacji i chętnie spędza czas z dziadkami.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIEBIE I DZIECKO DO POWROTU DO PRACY PO URLOPIE MACIERZYŃSKIM?

Lubię swoją pracę, dlatego wiedziałam, że będę chciała wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Najpierw zadbałam o swoje nastawienie, by było pozytywne. Uważam, że pozytywne nastawienie to już połowa sukcesu. Potraktowałam czas w trakcie urlopu nie jako odpoczynek od pracy, ale czas na dalsze rozwijanie się. Uczyłam się nowych umiejętności. Nie jestem typem kobiety, która zalega na kanapie. Uwielbiam działać! Jeśli chodzi o mojego syna to zaczęłam go przygotowywać na mój powrót do pracy pod koniec urlopu rodzicielskiego. Stopniowo zaczęłam wydłużać czas, kiedy pozostawał pod opieką mojej mamy. Zawsze, gdy wychodziłam z domu, tłumaczyłam mu, że niedługo wrócę. Nigdy nie wychodziłam z domu po kryjomu.

 

SKĄD WIEDZIAŁAM, ŻE NADSZEDŁ WŁAŚCIWY MOMENT NA POWRÓT DO PRACY?

Zdecydowałam się wrócić do pracy zaraz po urlopie rodzicielskim, który przedłużył mi możliwość opiekowania się synem do roku. Kiedy kończył mi się urlop rodzicielski, czułam, że muszę złapać trochę oddechu. Byłam zmęczona wykonywaniem tylko obowiązków domowych. Dlatego decydując się na powrót do pracy, wiedziałam że ‘odżyję’.

A teraz kilka konkretów, które Tobie mogą ułatwić podjęcie decyzji o powrocie do pracy i pozbyć się obaw.

  1. Po porodzie możesz skorzystać z urlopów: macierzyńskiego (do 37 tygodni), rodzicielskiego (do 34 tygodni) i wychowawczego (do 36 tygodni)
  2. Jeśli nie chcesz wracać do pracy po urlopie macierzyńskim, możesz je połączyć ze sobą, wydłużając długość urlopów łącznie do 3 lat.
  3. Urlop macierzyński płatny jest 100% pensji, jeśli połączysz go z rodzicielskim otrzymasz 80% wynagrodzenia. Urlop wychowawczy jest urlopem bezpłatnym.
  4. Urlopem rodzicielskim mama może podzielić się z tatą. Dodatkowo możesz podzielić na 4 części.
  5. Urlopy rodzicielski i wychowawczy trzeba wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat.

 

Moment, w którym mama musi podjąć decyzję o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim jest jednym z najtrudniejszych. Postanowiłam, że wyciągnę do Ciebie rękę i pomogę Ci jeszcze bardziej. Dlatego objęłam patronat nad wydarzeniem „Mama wraca do gry”, którego organizatorką jest Kamila Frąckiewicz. To cykl spotkań, który mają zainspirować mamy do działania! Spotkania odbędę się we Wrocławiu w dniach od 9 do 23 kwietnia.  Więcej o wydarzeniu dowiecie się ze strony MAMA WRACA DO GRY.

Do odważnych świat należy.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *