Detoks. O co w tym chodzi?
Blog,  Zdrowie

Ten 3 dniowy detoks oczyści Twój organizm z toksyn, cukru i pozwoli Ci schudnąć

Kilka dni temu dostałam wiadomość, która rozpoczynała się właśnie od takiego tytułu. Nie wiem czy tylko ja jestem przeciwniczką detoksu, który oczyszcza organizm i diety cud. Może jest nas więcej. Ale popularność środków i sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn nie słabnie od lat.

Należą do nich głodówki, picie wody z cytryną, z imbirem oraz z wszelkiego rodzaju innymi dodatkami. Do tej wyliczanki dopisać należy plany 3-dniowe, monodiety: sokowa, jabłkowa, pszeniczna, ćwiczenia, sauny, a nawet lewatywy.

Co to jest detoks i toksyny?

Detoks to sposób leczenia uzależnień. Nie ma nic wspólnego z oczyszczaniem organizmu. Ba! Mało tego. Polega na odstawieniu substancji psychoaktywnej m.in. alkoholu. Połączony jest z terapią psychologiczną. Z kolei, toksyny to szkodliwe dla zdrowia związki organiczne, które wytwarzają zwierzęta i rośliny. Nazywają się jadami.

Niektórzy zwolennicy niekonwencjonalnych metod leczenia za toksyny uznają: szkodliwe dla zdrowia substancje wytwarzane przez nasz organizm w procesach przemiany materii. Jeszcze inni, naturoterapeuci, że skumulowane toksyny powodują tycie, przedwczesne starzenie się organizmu i depresję. Teraz będzie najlepsze: według specjalistów medycyny alternatywnej źródłem toksyn są bytujące w organizmie człowieka grzyby, pasożyty i ogniska zapalne.

Co na to wyniki badań ?

Kiedy w 2009 roku brytyjska organizacja Sense about Sience zaprosiła aż 15 producentów  środków farmaceutycznych do badań służących zdefiniowaniu pojęć detoksu i toksyn i przedstawieniu twardych dowodów na to czym one są. Okazało się, że mieli z tym trudności. I to spore.

Nie ulegaj pokusie

Jeśli masz zdrowe serce, płuca i nerki, nie daj sobie wmówić, że Twój organizm potrzebuje detoksu. Chyba, że lubisz wydawać pieniądze. Zamiast tego zadbaj by Twój organizm działał dobrze i nie szkodź sobie. Stosuj zasady zdrowego odżywiania: nie pal, ruszaj się, jedz 5 posiłków dziennie i pi 1,5 – 2 l wody. Jeśli lubisz zieloną herbatę, saunę i ćwiczenia oddechowe to nie odmawiaj sobie przyjemności. Tyle ode mnie.