Może to trochę zbyt odważne, ale postanowiłam poruszyć ważny temat, chociaż wstydliwy dla większości z nas. Na palcach u jednej ręki mogę policzyć, ile kobiet czuje dyskomfort z tego powodu, nie ma znaczenia czy urodziłyśmy już dziecko, czy też jeszcze nie rodziłyśmy. Nieważne jest też to, czy jesteśmy wysportowane, jak dużo ćwiczymy i jak silne mamy mięśnie.

Powiem jasno: to może zdarzyć się dosłownie wszędzie podczas kaszlu, kichania czy biegania. Dlatego też niektóre z nas rezygnują z wyjścia z domu. Chcą uniknąć uczucia dyskomfortu. Temat jest na tyle ważny, że ten tekst będzie zawierał tylko konkretne informacje, żadnego owijania w bawełnę.

Chodzi o mięśnie Kegla, które znajdują się w dole miednicy. Jeśli są słabe albo nadmiernie napięte, objawem jest nietrzymanie moczu, które prześladuje kobiety. Gdy doktor Krystyna Romanowska przebadała ok. 150 kobiet, okazało się, że z powodu tej dolegliwości cierpi co 6 kobieta w Polsce.

Co to są mięśnie dna miednicy,
czyli mięśnie Kegla?

Mięśnie dna miednicy, potocznie są nazywane mięśniami Kegla. Ich nazwa pochodzi od nazwiska lekarzy, który pierwszy je opisał.  Mięśnie dna miednicy znajdują się u ujścia pęcherza moczowego, pochwy i odbytu.

Zbudowane są w 70% z włókien wolnych (STF) i w 30% z włókien szybkich (FTF). Włókna „wolne” kurczą się wolniej i trudniej relaksują. Natomiast włókna „szybkie” są odpowiedzialne za błyskawiczne kurczenie się i zapobieganiu nietrzymania moczu, przy gwałtownych wzrostach ciśnienia na pęcherz.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy,
czyli mięśnie Kegla?

Zapobiegniesz nietrzymaniu moczu, jeśli będziesz regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Ćwicząc mięśnie dna miednicy, szybciej wrócisz do formy po urodzeniu dziecka.

Możesz ćwiczyć je wszędzie na dwa sposoby. Na leżąco. Wystarczy że Napniesz mięśnie kroczu tak, jakbyś chciała wstrzymać strumień moczu; Wytrzymaj w tej pozycji 10s. Rozluźnij mięśnie i napnij je ponownie.

Do ćwiczeń dna miednicy możesz wykorzystać też drugi sposób: kulki dopochwowe, czyli kulki progresywne – Kgoal. Włóż je w całości, a następnie w chodź. Jeśli jesteś początkująca to noś kulki przez jedną dwie minuty. Gdy masz już mięśnie wyćwiczone, noś je tak długo aż same wypadną. Kulek progresywnych nie noś przez cały dzień, ponieważ mogą spowodować nadmierne napięcie mięśni.

Aby ułatwić Ci ćwiczenie mięśni dna miednicy zachęcam Cię do obejrzenia filmu, który znajduje się poniżej.

Metoda 1: ćwiczenie mięśni Kegla na leżąco

Metoda 2: ćwiczenie mięśni Kegla kulkami progresywnymi w trakcie chodzenia.

 

Co może zaszkodzić mięśniom dna miednicy,
czyli mięśniom Kegla?

Mięśniom dna miednicy, zaszkodzić nie tylko brakiem ćwiczeń ( mięśnie te jak każdy inny wiotczeje u kobiet powyżej 25 roku życia), ale i nie prawidłową postawą podczas siedzenia i nieprawidłową postawą ciała. Dlatego, że powodują one zaburzenia synchronicznej współpracy przepony oddechowej z mięśniami dna miednicy. Prowadzi to do zbytniego obciążenia mięśni dna miednicy.

Co powinnaś zrobić, gdy zauważysz u siebie
objawy nietrzymania moczu?

Natychmiast zgłoś się do lekarza. W zdiagnozowaniu przyczyny nietrzymania moczu pomoże Ci ginekolog oraz uriginekolog, który współpracuje z fizjoterapeutą. Na podstawie wywiadu lekarz wywnioskuje jaka jest przyczyna nietrzymania moczu. Następnie zaleci metodę leczenia: rehabilitację, farmakologię lub w ostateczności zleci operację.

Podsumowując:

NIE ZAPOMINAJ O TYCH MIĘŚNIACH, KTÓRYCH NIE JESTEŚ ŚWIADOMA, DOPÓKI NIE BĘDĄ SPRAWIAĆ CI PROBLEMU. DZIAŁAJ!

Miłego dnia