mężczyzna wspina się na szczyt drabiny
Blog,  Lifestyle,  Najnowsze

BRAKUJE CI MOTYWACJI? ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z DYSCYPLINĄ

Nie dam rady, bo nie mam motywacji” – chciałabyś zabrać się do działania, ale wciąż powstrzymuje Cię przed tym… brak motywacji. Dlatego szukasz kolejnych sposobów na to, żeby zmotywować się do działania. Przeglądasz czasopisma dla kobiet, strony internetowe i wreszcie… słuchasz wykładów motywacyjnych. Szukasz sposobu na to, żeby zmotywować się do działania, bo to jest modne. Bo wszyscy wokół uświadamiają Cię, że motywacja jest wspaniałym uczuciem. Uskrzydla jak red bull po wypiciu. Dodaje energii.

Do tego w szczególności przekonują nas mówcy motywacyjni w trakcie wykładów motywacyjnych: sztucznie pompują naszą samoocenę i nasz entuzjazm. Po wykładzie czujemy mnóstwo zapału, a po kilku dniach nie czujemy już nic. Wpadamy w błędne koło, bo chcemy więcej i więcej inspiracji, żeby zacząć działać. Wykłady motywacyjne działają tak samo jak zjedzenie czekolady. Zjesz trochę, czujesz się świetnie, a po chwili nie czujesz już nic. Różnica jest tylko jest taka, że czekolada nie szkodzi tak mocno jak wykłady motywacyjne. W trakcie wykładów mówcy stosują  efekt Pigmaliona… czyli samospełniającą się wróżbę. Trochę odbiję od tematu, ale ten sam efekt stosują niektórzy nauczyciele w szkole. Pewnie pamiętasz jak nauczyciele wypowiadali zdania: „Nic z niej nie, będzie” albo „jest bardzo zdolna nauka łatwo jej przychodzi”. Chodzi o to, że jeśli uważamy ucznia za matematycznego głąba, to taką osobą ten uczeń stanie się. Jeśli wyobrazimy sobie tego samego ucznia jako osobę kompetentną, mądrą i refleksyjną to ten uczeń taką osobą stanie się pod wpływem tego jak będziemy go traktować.  Dobrym przykładem samospełniającej się wróżby jest eksperyment, który przeprowadził harvardzki profesor. Poinformował nowych nauczycieli, że mają w klasie pięcioro bardzo uzdolnionych uczniów, rzekomo nominowanych do konkursu. Mimo, że tak naprawdę Ci uczniowie nie wyróżniali się wysokim ilorazem inteligenci nauczyciele lepiej ich traktowali pod wpływem tego co powiedział profesor. Natomiast uczniowie osiągali lepsze wyniki w nauce.

Pewnie zastanawiasz się, do czego potrzebna jest Ci motywacja skoro jest przereklamowana ? Motywacja to nic innego jak impuls do działania, chęć zmiany i decyzja o tym, że zaczniesz działać. Bez niej nie ruszysz się do działania, nie wstaniesz z kanapy i nie zaczniesz biegać.

Jednak sama motywacja nie wystarczy, żebyś wytrwała w tym, co chcesz osiągnąć, potrzebujesz dyscypliny. Dyscyplina to nawyk działania bez względu na to czy Ci się chce, czy nie chce. Nie jest łatwo wyrobić w sobie dyscyplinę, ale ja bardzo się staram. Wierzę w to, że i mnie i Tobie też się uda. W ramach ćwiczenia dyscypliny wstawiam dziś ten artykuł. Mimo że miałam dziś gorszy dzień, napisałam go.