Kołyska na białym tle

5 MITÓW NA TEMAT CIĄŻY, W KTÓRYCH TKWI ZIARENKO PRAWDY

„Wczoraj przy okazji rozmowy z koleżanką która jest w ciąży, wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja na temat zabobonów, które słyszą kobiety w ciąży. Wystarczy, że wspomni się, że kobieta jest w ciąży, a już przy niej pojawia się wianuszek ekspertów, którzy przestrzegają na temat tego, jak powinna dbać o siebie kobieta i o swoje maleństwo. Najczęstsze, która ja słyszałam to, to że trzeba leżeć plackiem albo pozbyć się kota z domu.

Jak dla mnie zabobony są dość zabawne i często, gdy je słyszę sprawiają, że zaczynam się śmiać od ucha do ucha. Jednak są takie, w których tkwi ziarenko prawdy.

                        Oto 5 mitów na temat ciąży, w których tkwi ziarenko prawdy                       

  1. „Nie powinno się podróżować, bo to grozi porodem albo poronieniem w przypadkowym miejscu.”

Jeśli kobieta w ciąży, będzie sobie odmawiać odpoczynku, popełni błąd. Ponieważ po porodzie nie będzie miała tyle wolnego czasu.

Jednak, aby uniknąć problemów, powinna zapytać ginekologa, czy nie ma żadnych przeszkód. Kobieta w ciąży może wyjechać w pierwszym i drugim trymestrze. Jako miejsce podróży nie są polecane kraje tropikalne, ponieważ zwiększone jest ryzyko  zatrucia pokarmowego oraz choroby, których nie ma w naszym rejonie.

Kobietom w ciąży polecane są dłuższe podróże pociągiem, ponieważ wtedy, kobieta może rozprostować nogi w każdej chwili. Kobiety w ciąży mogą też jeździć samochodem do 32 tygodnia ciąży, nie są za to wskazane podróże samolotem w pierwszym i trzecim trymestrze. Dlatego, że w pierwszym mogą doprowadzić do krwawienia, natomiast w trzecim do przedwczesnego porodu.

  1. „ Nie można pić kawy w ciąży, bo kofeina do organizmu dziecka, jego organizm jeszcze nie wytwarza enzymów, które ją rozkładają.”

  Odrobinę kawy nie szkodzi. Skutki uboczne może spowodować tylko nadmiar kawy. Bezpieczną dawką są dwie filiżanki kawy dziennie ( tak wynika z badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów)

  1. Nie wolno głaskać kotów, ponieważ koty są ostatecznymi żywicielami, groźnego dla płodu pierwiastka.”

Kobieta w ciąży może zarazić się toksoplazmą. Mimo że najmniejsze ryzyko jest pierwszym trymestrze, to może doprowadzić do poronienia. W drugim trymestrze może spowodować wodogłowie u dziecka albo zwapnienie mózgu u dziecka. W trzecim trymestrze, dziecko urodzi się zdrowe, ale choroba może ujawnić się po kilku miesiącach albo latach.

Jeśli masz kota w domu, możesz w prosty sposób uniknąć choroby. Wystarczy, że zlecisz badanie kociego kału. Gdy wynik będzie negatywny, kot nie stanowi zagrożenia. Aby uniknąć ryzyka zachorowania na toksoplazmę, karm kota karmą z puszki nie surowym mięsem. Jeśli wypuszczasz go na dwór, unikaj przytulania go i całowania.

  1. „Trzeba powstrzymać się od seksu, bo współżycie może wywołać poronienie.”

Absencja seksualna jest wskazana tylko wtedy, gdy lekarz tak zaleci. Takie zakazy rzadko dotyczą całej ciąży.

  1. „Trzeba jeść za dwoje, bo płód potrzebuje składników i minerałów odżywczych.

Podjadanie nie jest najlepszym sposobem na to, aby ciąża rozwijała się prawidłowo. Dodatkowe kilogramy mogą doprowadzić do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży wynosi od 11-15kg, a najlepszym sposobem jest jedzenie urozmaiconych posiłków na bazie warzyw, owoców, chudych mięs lub ryb.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *